Zapraszamy na sierpniowy warsztat „Puść napięcie i poczuj siebie w ciele”
prowadzony metodą Alexandra Lowena
„Gdy w środku zamknięte są emocje, ciało jest fizycznie ograniczane. Ramiona sztywnieją; mięśnie twarzy zastygają. Ludzie tak wiele energii poświęcają powstrzymywaniu łez albo innych dźwięków czy ruchów, które mogłyby zdradzić, co dzieje się w ich wnętrzu. Gdy uwalniamy fizyczne napięcie, można uwolnić też uczucia. Ruch pozwala pogłębić oddech, a w miarę, jak się rozluźniamy, można uwolnić także dźwięki ciała. Ono samo uwalnia się, zaczynamy oddychać swobodnie, jesteśmy w harmonii. Dotyk umożliwia życie w ciele, które może się poruszać w odpowiedzi na bycie poruszanym.”
– Bessel van der Kolk, Strach ucieleśniony
Analiza bioenergetyczna (metoda Lowena) jest podejściem psychoterapeutycznej pracy poprzez ciało opracowanym przez psychiatrę i psychoterapeutę Alexandra Lowena. Fundamentem bioenergetyki jest to, że ciało, umysł i uczucia są ze sobą nierozerwalnie związane. I jak mówił Lowen: „To, co dzieje się w umyśle, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie.”
Metoda Lowena łączy pracę umysłu z pracą z ciałem. W praktyce oznacza to, że staramy się zrozumieć procesy zachodzące w nas na poziomie mentalnym, jak i ucieleśnić je, czyli poczuć w jaki sposób odzwierciedlają się w ciele. Ciało pamięta, często najwięcej. I poprzez ruch, ekspresję, dźwięk, możemy dotrzeć do tych miejsc w naszym ciele i umyśle, które zostały wyparte, zamrożone dawno temu po to, by nie czuć. Taka praca pozwala krok po kroku odbudowywać kontakt z ciałem, rozluźniać chroniczne w nim napięcia, uwalniać uczucia, przywracać jego żywotność, swobodny przepływ emocji i energii życiowej oraz naturalną spontaniczność.
Metoda Lowena, to POWRÓT DO CZUCIA. Czuć siebie oznacza poczuć własne ciało. Mieć kontakt ze sobą, to mieć kontakt z własnym ciałem, czyli np.:
- mieć świadomość oddechu,
- uniesionych ramion,
- zaciśniętych pośladków, szczęk,
- umieć świadomie rozluźnić mięśnie brzucha,
- odblokować zatrzaśnięte kolana,
- zastanawiać się o czym mówi ból głowy, pleców,
- jak rozumiesz napięcie w karku,
- wyrazić słowami to, co od dawna niewyrażone,
- posłuchać dźwięków, które pragną wydostać się z gardła, jak płacz, szloch, krzyk, łkanie czy śmiech,
- to również reflektować nad tym kim jestem, czy sięgam po swoje potrzeby, jak reaguję, w jakich jestem relacjach, gdzie zaczynają się, kończą moje granice i czy umiem je stawiać.
Ten warsztat jest dla Ciebie, jeśli:
- czujesz w ciele wiele napięć i pragniesz uwolnić się od nich, czując wreszcie ulgę,
spokój i luz, - potrzebujesz poznać sposób na ukojenie i samoregulację do codziennego
stosowania, - od dawna brakuje Ci życia w ciele,
- nie wiesz jak czytać sygnały z ciała lub w ogóle nie czujesz swego ciała,
- masz trudności w rozpoznawaniu emocji oraz ich wyrażaniu,
- pragniesz wyrazić coś głosem, krzyknąć, rozluźnić ściśnięte gardło,
- potrzebujesz więcej przestrzeni dla siebie, by jaśniej stawiać granice i komunikować
swoje potrzeby, - chcesz odbudować czułą relację z ciałem,
- jesteś w innej formie pracy ze sobą, która nie uwzględnia pracy poprzez ciało
Podczas warsztatu będziemy nawiązywać i pogłębiać kontakt z ciałem i emocjami, uwalniać nagromadzone napięcie, by móc pełniej doświadczać siebie.
Na warsztat zapraszamy kobiety i mężczyzn.
Organizacyjnie
KIEDY: 24.08.2024 (sobota), godz. 10:00-18:00
(1,30 godz. przerwy na obiad i odpoczynek)
MIEJSCE: Gdańsk Oliwa (szczegóły w mailu po zapisie)
INWESTYCJA: 450 zł
ZAPISY: kontakt@tuite.pl
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, czy ten warsztat jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami pod tym samym adresem mailowym. Warsztat jest podzielony na dwie części z przerwą obiadową i na odpoczynek w środku. Zajęcia rozpoczynamy kontraktem, w którym ustalamy bezpieczne zasady pracy. Następnie jest przestrzeń na podzielenie się z jakimi uczuciami, myślami uczestnicy rozpoczynają warsztat. W kolejności następuje część ćwiczeniowa, którą kończymy spokojnymi i wyciszającymi ćwiczeniami. Warsztat domykamy ponownym dzieleniem się swoim doświadczeniem.
WAŻNE:
Zajęcia nie są dla wszystkich i nie w każdym momencie życia. Osoby po zdarzeniach traumatycznych lub wrażliwe na krzyk prosimy o szczególną ostrożność. Jeśli jesteś w psychoterapii, warto aby terapeuta wiedział o udziale w zajęciach. Osobom będącym w bliskich relacjach lub spokrewnionym ze sobą nie zaleca się udziału w tej samej grupie – może to ograniczać skorzystanie z zajęć. Ćwiczymy boso lub w skarpetkach. Prosimy zabrać ze sobą matę, wygodne ubranie, duży ręcznik i wodę do picia.
przeciwwskazania
- stany psychotyczne,
- ciąża,
- połóg,
- aktualnie trwające stany ostre i podostre (pourazowe, infekcyjne).
względne przeciwskazania
- choroby przewlekłe postępujące,
- wyniszczenie organizmu,
- padaczka,
- jaskra,
- karmienie piersią,
- wrażliwość na krzyk,
- terapia psychotropowa.